Persberichten

Ongewone wandeling in ‘het kleine Amazonië van de Pyreneeën’

07/05/2015Natuur en gezin

De streek van Les Baronnies, op een dertigtal km van Lourdes, toont een vreemd bos dat de allure heeft van een jungle. Dit stukje paradijs verbaast zowel met zijn sprookjesdecor als met zijn zeldzame fauna en flora. Die kan men ontdekken langs een bewegwijzerd wandelpad van 9 km.

De kleine vallei, ‘Gourgue d’Asque’ genoemd, kreeg ook de naam van ‘klein Amazonië’ en dat geeft perfect de betoverende en mysterieuze sfeer weer die er heerst. Men waant er zich verloren in een diepe jungle of in een wereld van feeën en kabouters.

Deze magische plaats is ontstaan door erosie en de millennia lange inwerking van het water van de rivier de Arros op de kalkrotsen. Een vochtigheidsgraad die dicht bij de saturatie ligt, heeft geleid tot het ontstaan van een weelderig bos met eeuwenoude bomen, rotsen die bedekt zijn met mossen en korstmossen, en varens die zorgen voor een tropisch uitzicht.

Een ideale gezinswandeling, zelfs bij minder goed weer

Het wandelpad, voorzien van pedagogische informatieborden over fauna en flora, zal beslist in de smaak vallen van gezinnen en het grote publiek. De 9 km lange route is gemakkelijk en goed bewegwijzerd (een wandeling van ongeveer 3 u). Maak u geen zorgen over het weer: het spektakel zal des te meer sprookjesachtig zijn wanneer een lichte mist over de rivier hangt.

Hier ontdekt men de zwart en geel gevlekte salamander, otters, waterspreeuwen en in de avondschemering zelfs de desman (watermol) van de Pyreneeën. Ook de flora is uitgebreid en bijzonder: moerasstreepzaad, schijnpapaver, mansbloed, hertshooi…

Eens voorbij de brug van 'le verrou d'Asque', leidt een smaller pad, nog meer authentiek en schilderachtig, naar ‘L’Oueil de l'Arros’, een bron die een natuurlijk bassin voedt in de vorm van een oog.

De ‘Gouffre d’Esparros’, nog een andere parel van Les Baronnies

Op 20 minuten met de auto van klein Amazonië, bevindt zich de Gouffre d’Esparros, een ‘tuin’ van kristal en een referentie op het gebied van bescherming van ondergronds erfgoed. De wanden zijn er bekleed met kleine boomvormige kristallen van wit aragoniet en fijne kalkafzettingen.

De aragonietkristallen van Esparros behoren tot de mooiste maar ook de meest delicate afzettingen en elke verandering in het klimatologisch evenwicht kan ze onomkeerbaar vernielen. De animatie van de bezoeken is dan ook navenant georganiseerd. Ze gebeurt met een computergestuurd klank- en lichtspel. Het systeem laat een controle toe op de circulatie van bezoekers in de galerijen, de duur en de intensiteit van de verlichting en de gevolgen van de warmte die op de wanden afgegeven wordt door de verlichting. Men kan er dus de delicate kant van pleistersteen en aragoniet bewonderen, samen met de grote draperieën boven de bassins met blauw getint water, zonder dat men moet vrezen voor schade aan het natuurschoon.

>> Voor meer informatie over:
>> De streek van Les Baronnies is bereikbaar:
  • Op 11 u met de auto vanuit Brussel
  • Op 2 u met het vliegtuig: vluchten Brussel – Lourdes van eind april tot begin oktober
  • Op 9.20 u met de trein: traject Brussel-Zuid – Lourdes met overstap in Parijs
Nota voor de redactie

De streek van Les Baronnies bevindt zich in het departement van de Hautes-Pyrénées, waarvan u hierna enkele interessepunten vindt:

  • Belangrijkste stad: Tarbes
  • Kuuroorden: Bagnères de Bigorre, Barèges, Saint-Lary Soulan, Cauterets
  • Niet te missen: het prehistorisch centrum Labastide, de Pic du Midi, het Keteldal van Gavarnie

Op zoek naar meer informatie? Inspiratie nodig voor een van uw artikels?

Contacteer onze ploeg